FANTAZIJA VIRSTA REALYBE

Nė kiek neperdedant – pats garsiausias ir ambicingiausias pastarųjų metų projektas yra Apple ParkKupertino, dabar jau baigiamas statyti.
Tikriausiai dar nė vienas pasaulio projektas nesukėlė tokio akylo dėmesio ir neprovokavo tiek gandų apie visiškai nesuvaldomas užsakovų ambicijas, apie fantastiškai drąsius ir neįprastus sprendimus, su kuriais net tokiam santūriam ir daug patirties turinčiam metrui kaip Lordas Normanas Fosteris nelengva buvo susidoroti. Visa tai irgi yra firminio Apple stiliaus dalis, juk ir kompanijos produktų pristatymas irgi būna panašiai pateikiamas. Dabar, kai daug detalių atskleista, galima pabandyti įvertinti perfekcionizmo lygį ir vietą, kurią Apple Park užims daugybėje stambių kompanijų projektuojamų ir pastatytų miestelių.

https://www.youtube.com/watch?v=JHi-WGFGWek

Lygi sklypo aikštelė didesnė nei 70 ha, anksčiau buvusi visiškai užasfaltuota ir užbetonuota, labai greitai virs kalvota vietove, užsodinta medžiais (pagal gandus jų bus apie 9000, Apple supirko vos ne visus specialiai sodinimui paruoštus suaugusius medžius, nebijančius karšto Kalifornijos klimato, nes laukti, kol užaugs sodinukai, kompanijos vadovybė laiko neturi). Pievelės, sodai, pasivaikščiojimo keliukai, bėgimo ir dviračių takai taip pat paįvairina reljefą. Nuo plento visą teritoriją saugo parkavimo pastatai. Be jų, į dirbtinai sukurtą gamtos reljefą įpintas informacijos centras su parduotuve ir kavine, kurie bus atverti lankytojams, atskiras fitneso centras darbuotojams, jo plotas net 9300 kv. metrų, ir vadinamasis „StivoDžobso teatras“ – 1000 vietų auditorija, kurioje planuojama rengti naujų Apple produktų pristatymus. Jis yra aukščiausiame taške ir iš lauko atrodo kaip visiškai laidus žvilgsniui 6 m aukščio ir 50 m skersmens stiklinis cilindras, uždengtas plokščiu karbono stogu.

Pasiekti, kad stiklinės stoginės būtų būtent baltos spalvos, buvo labai sunku.
Bet viso miestelio centru, be abejo, tapo toro pavidalo korpusas – būstinė. Dar eskizo stadijoje jis jau išprovokavo ištisą įvairiausiųpastatų – „riestainių“ – mados pliūpsnį. Šis – pats didžiausias, jo daugiau kaip 260 000 kv. m, – iš pradžių buvo lyginamas su kitų planetų kosminiu laivu. Ir aikštelę jam paruošė irgi atitinkamai, netgi įdėjo apsaugą nuo žemės drebėjimo. Pats keturių aukštų pastatas įgijo stiklinį: „kvėpuojantį“ apvalkalą, taigi didžiąją metų dalį priverstinės ventiliacijos ir kondicionavimo sistema bus nereikalinga. Specialios stiklinės briaunos-stoginės saugo vidines patalpas nuo saulės ir lietaus pertekliaus, o saulės baterijos, užimančios beveik visą stogą, visiškai patenkins elektros energijos poreikį, taigi pastatas bus nepriklausomas. Ir galiausiai – milžiniško, technokratinio rato centre taip pat bus išdėstyta gamtos zona su dirbtiniu vandens telkiniu.

Kuriant kiekvieną elementą – ir didelį, ir patį mažiausią – Apple elgėsi lygiai taip, kaip ir su savo „produktais“, todėl DžonniAivo vadovaujama dizainerių komanda gilinosi į absoliučiai viską ir netgi tipizavo kai kuriuos elementus (dar kartą pažymėsimeFroster + Partners architektų komandos ir rangovų išmintingumą ir profesionalumą). Unikalių sprendimų čia tikrai daug ir būtent jie buvo aptariami daugiausia: milžiniškos, per visą pastato aukštį stiklinės durys (negana to, jog suapvalintos, tai dar ir netriukšmingos), neįprastai baltos plytelės, kuriomis išdėtas įvažiavimo į požeminę aikštelętunelis, specialiai šiam projektui sukurtos ir durų rankenos ir unitazai, atitinkantys kompanijos produkcijos dizaino kodą, liftų mygtukai vienintelioiPhone mygtuko formos, būtent balta spalva panaudota stiklo stoginėms, be žalsvo atspalvio, visame biure nėra jokių slenksčių, kad darbuotojai neišsimuštų iš minčių, net konteineriai, iš kurių galima iš kavinės pasiimti gabalą picos ir kuriuose jis nesudžius ir nesumirks, apvalūs, buvo sukurti ne tik specialiai Apple Park, bet ir užpatentuoti!
Visiškai pralaidus žvilgsniui įėjimas į „StivoDžobso teatrą“.
Visas šis gigantiškas, kruopštus darbas pareikalavo ir neįtikėtinų išlaidų, ne tik žmogiškųjų, bet ir finansų: projekto kaina vertinama 5 milijardais dolerių. Liko išsiaiškinti, kiek pateisinamas toks požiūris, ar padės šis idealus, ekologiškiausias ir inovatyviausias pasaulio miestelis palaikyti ypatingą Apple statusą.

Į viršų